2022 Web Tasarım Trendleri

2022 WEB TASARIM TRENDLERİ

Yaratıcılık ve teknolojinin kesiştiği bir disiplin olan web tasarımı dünyasının sürekli olarak gelişmesi şaşırtıcı değil. İşte davranışsal tasarımdan retro kullanıcı arayüzüne kadar, 2021’de dikkat edilmesi gereken en iyi web tasarım trendleri…

1) Davranışsal Tasarım

Davranışsal tasarım, kullanıcı davranışını şekillendirmek için görsel ipuçları kullanır. Yaratıcı tasarımı bilimsel verilerle birleştiren bu yöntem, genellikle fitness uygulamaları gibi rutin tabanlı ürünlerin tasarımcıları tarafından kullanılır ve kullanıcıların alışkanlıklar oluşturmasına yardımcı olmak için bir ipucu, eylem ve ödül tekniği izler. Birçok ürün davranışsal tasarımı benimsemiştir. Kullanıcıları çalma listeleri ve sosyal ipuçları aracılığıyla her gün meditasyon yapmaya teşvik eden meditasyon uygulaması Headspace gibi.

Bitkilerinizi ne zaman sulayacağınızı bilmekten ellerinizi en az 20 saniye yıkadığınızdan emin olmaya kadar, dijital ürünlerde Davranışsal Tasarıma ve yapay zekanın davranışları güçlendirmesine ve insanların alışkanlıklar oluşturmasına yardımcı olmasına yönelik talebin devam etmesini bekleyebiliriz. Rekabetin giderek arttığı bu pazarda, işletmeler, kullanıcılara değer sağlamak ve ürün etkileşimini artırmak için insanların davranışlarını izler.

2) Retro UI

Retro hayranlığımızı sürdüren retro UI trendi artık web tasarımında da yükselişe geçiyor. Tespit ettiğimiz retro UI trendlerinden biri, zarif, retro bir his yaratmak için görüntüleri oval ve kemerler halinde kırpmayı, kemer veya oval şekli yansıtmayı içeren “oval ve kemerli kenar yarıçapı”. Bu trend moda ve portföy sunumunda popüler ve eski 70’lerin dergi düzenine bir selam niteliğinde. Genellikle toprak tonlarıyla birleştirilir.

Farhan Fauzan’ın Fotoğraf Stüdyosu Web Sitesinde görüldüğü gibi, bu trend, fotoğrafı incelikli ve klasik bir şekilde sergilemek için kemer kullanır, özgür bir çizgiyi andırır.

Web tasarımına sızan bir diğer retro trend ise 90’lar nostaljisi. Genellikle video oyunu grafikleri, VHS ve aksaklık efektleri, ışıltılı balon yazı tipleri ve grunge estetiği içeren bu eğlenceli tarz, UI tasarımında trend olmaya başladı.

3) Büyük Tipografi

Büyük, kalın harflere ve göz alıcı yazı tiplerine sahip büyük tipografi, kullanıcı arayüzü tasarımına geri döndü ve bir etki yaratmak için tasarlandı. Büyük yazı tipi, minimalist tasarımlarla veya sadeleştirilmiş arka plan düzenleriyle birleştirildiğinde özellikle etkileyici olabilir.

Fransız büyük mağazası Galeries Lafayette’in navigasyon menüsünde olduğu gibi, çarpıcı bir ilk izlenim yaratmak için harikadır.

4) Kendin Yap Web Sitesi Oluşturucular

Kendin Yap web sitesi oluşturucuları ve sayfa oluşturma araçları giderek daha popüler hale geliyor ve 2022’de bu platformlara daha fazla geçiş görmeyi bekliyoruz. Sınırlı zamanı veya web tasarımı deneyimi olanlar için mükemmel bir seçim olan web oluşturucular, kodsuz/düşük kodlu bir düzeye doğru ilerliyor ve bu nedenle daha erişilebilir ve kullanıcı dostu hale geliyor. WordPress’in popüler sayfa yapıcı eklentisi olan Elementor için geliştirilen şablon setleri (template kit) buna güzel bir örnek olarak gösterilebilir. 

2022 trendlerine uygun web tasarım hizmetlerimizle her zaman yanınızdayız. Dilerseniz teklif alabilirsiniz.

Bir cevap yazın